کفسابی چیست - نوزاد
قابل توجه کاربران محترم:

کفسابی چیست

 • سازنده
  موضوع
 • #609988

  tehtaha
  کاربر ساده

  <h2>کفسابی چیست
  </h2>
  کفسابی یا همان سنگسابی در اصطلاح صیقل دادن سنگ است که با برداشتن یک یا چند لایه (به اندازه یک تا پنج میلی متر)انجام می پذیرد.

  درعملیات کفسابی به وسیله ساب های پی در پی سنگ تا مرحله صیقلی شدن و شفافیت بی نظیر و شیشه ای شدن پیش می رود که به طور کلی در هر مرحله به پرداخت شدن سنگ و نیز درخشش بیشتر نزدیک تر می شود.
  <h2>چرا باید کفسابی کنیم</h2>
  دلایل فراوانی برای انجام سنگسابی یا کفسابی سنگ وجود دارد ولی مهمترین عامل آن زیبا جلوه دادن سنگ فرشی است که با هزینه زیاد اجرایی شده است،زیرا اگر سنگی که بر کف منزل،اداره و کارخانجات،مغازه یا … فرش کرده ایم را به وسیله عملیات کفسابی ساب نزنیم و صیقل ندهیم یک چهره ناپسند در سنگ ایجاد می شود و با گذر زمان رسوبات و چرک و کثیفی روی سنگ افزایش یافته و پستی و بلندی نامطلوبی را ایجاد می کند.

  یکی از عمده مشکلاتی که برای سنگ پیش می اید این است که بعضی  افراد به اشتباه برای تمیز کردن سنگ یا موزاییک آن را با مواد شیمیایی شست شو می دهند که این کار باعث رسوب کردن مواد شیمیایی داخل سنگ می شود که علاوه بر اسیب به سنگ، رنگ آن را مات و کدر نشان می دهد.

  همچنین در اکثر مواقع دیده می شود که بین سنگ فضای خالی وجود دارد که این مشکل نیز با کفسابی و بندکشی رفع شده و باعث یک دست شدن کف زمین میشود.

  خدمات کفسابی باعث میشود تا نظافت سنگ اسان تر شود.

   
  <h2>مزایای کفسابی</h2>

  • یک دست و یکپارچه شدن سنگ بعد از اتمام کفسابی و سنگ سابی
  • درزگیری یا بندکشی بین سنگ ها که این عملیات به وسیله چسب بتن و سیمان و در بعضی مکان ها رزین مورد استفاده قرار میگیرد و فضاهای خالی پر میشود و باعث ماندگاری بیشتر سنگ شده و از لق زدن آن جلوگیری می کند.
  • نظافت اصولی سنگ با کفسابی که موجب زیبایی منحصر به فرد و جذاب تر شدن محل میشود و درخشندگی سنگ جلوه زیبایی را به منزل یا محل کار می دهد.
  • یکی از مزایای مهم و اساسی کفسابی صاف شدن کف زمین است که با لمس دست نیز قابل تشخیص است،با پوشیدگی کامل بندها و تمیز شدن سنگ در اثر ساب دادن همه چیز برای لذت بردن از سنگ فرش مهیا میشود.
  • افزایش کیفیت سنگ به بالاترین کیفیت و  ایجاد شفافیت بسیار بالا بعد از ساب زنی
  • انسان موجودی است با ذات و روح لطیف که طالب کمال و زیبایی است، کفسابی یا سنگ سابی بهترین ابزار برای پاکیزگی نمای سنگ است که از نظر روانشناسی تاثیر فراوانی در شادابی ذهن دارد.

  <h2>عمده مشکلاتی که برای سنگ به وجود می اید و نیاز به کفسابی یا سنگسابی دارد:</h2>

  • ریختن رنگ،سیمان یا گچ و از این قبیل موارد در عملیات ساختمانی بر روی سنگ
  • ایجاد پستی و بلندی پس از پایان سنگ فرش
  • شست شو با مواد شیمیایی و ایجاد رسوب بر روی سنگ
  • کثیفی و چرک روی سنگ که در مرور زمان ایجاد میشود
  • وجود بند و فضای خالی که با شست شو با اب در مرور زمان موجب تضعیف مصالح استفاده شده وسنگ کارایی خود را از دست داده و لق میزند.
  • از بین رفتن کیفیت سنگ های قدیمی با گذر زمان
  • و موارد دیگری که چند نمونه از ان را ذکر کردیم.

  <h2>انواع کفسابی سنگ ساختمان</h2>
  کفسابی و ساب زنی سنگ را می توانیم در سه دسته قرار دهیم:
  دسته اول ایده ال ترین حالت کف سابی سنگ است زیرا کفساب عملیات ساب زنی را به بهترین شکل انجام می دهد و از تمامی لقمه سنگ های استاندارد در ساب زنی استفاده کرده و نحوه به کارگیری دستگاه کفسابی را با دقت و حساسیت بیشتری انجام می دهد و از ساب ایتالیایی برای جلای بیشتر استفاده می کند و در مرحله بتونه کاری رزین را به کار می گیرد و در کل می توان گفت عملیات کف سابی را ۱۰۰ درصد اجرایی می کند.

  در این حالت قیمت کفسابی سنگ نیز بالاتر از دو حالت دیگر است زیرا نتیجه کار به قدری عالی است که سطح صاف با جلا و کیفیت بالا و شیشه ای را ایجاد می کند.
  دسته دوم حالت متوسط یا متداول سنگسابی و کفسابی سنگ است که اکثر کفسابی ها به این شکل عمل می شود و تعداد لقمه سنگ ها به میزان پستی و بلندی و کثیفی به کار می رود و کفساب نیز کاملا درست و اصولی کار خود را انجام می دهد و در بتونه کاری از سیمان و چسب و در صورت نظر کارفرما از رزین استفاده می کند و تنها تفاوت این دسته با حالت اول در تعداد لقمه سنگ و میزان زمانی است که صرف می شود.
  قیمت کفسابی سنگ در این حالت نیز متعادل بوده و نتیجه کار نیز قابل قبول است و سطح کاملا صاف و یک دست می شود و درخشش مناسبی در سنگ ایجاد می شود و ماندگاری کیفیت نیز بالا است.
  اما دسته سوم کفسابی ساختمان را در اصطلاح کفشویی می نامند و از نظر قیمت در پایین ترین سطح قرار دارد و کفساب از لقمه سنگ های حیاتی استفاده کرده و بعد از ان با فرچه اقدام به شستشوی سنگ می کند اما در این حالت کیفیت سنگ موقت ایجاد می شود و در عمل کفسابی انجام نشده است و سود جویان این عملیات را کفسابی نامیده و با قیمت های پایین کار را می گیرند و کارفرما نیز فریب خورده و تنها یک نتیجه سطح پایین را مشاهده می کند اما واقعیت ماجرا این است که برای تیم کاری ما تعهد و نتیجه کار و رضایت مشتری مقدم بر منافع خود است و ما سعی می کنیم که مشتری را قانع کنیم که حداقل از سطح دوم کفسابی برای سنگ های باارزش خود استفاده کند.
  جالب است بدانید که قیمت کفسابی سنگ گرانیت را با متری پنج هزار تومن نیز انجام می دهند و این کار خیانت به کارفرما است زیرا این کار بیشتر شبیه شوخی است و بدون تردید نتیجه کار در پایین ترین حالت خواهد بود زیرا به جای ۱۸ ساب تنها از ۳ یا ۴ ساب استفاده شده است و کفساب به جای رزین از چسب نامرغوب استفاده کرده است.
  دقت کنید که در کارهای لوکس مانند کفسابی هم قیمت های بالا شک برانگیز است و هم قیمت های پایین و همکاران منصف ما نیز این موضوع را می دانند و برای جلوگیری از سو استفاده برخی افراد یک قیمت استاندارد در بین کفساب های ماهر و متعهد مرسوم است.

   
  <h2>مراحل کفسابی و سنگ سابی</h2>
  روندکار و مراحل کفسابی و سنگ سابی مطابق با نوع سنگ متغیر است و عملیات ساب زدن با توجه به جنس و نوع سنگ فرش صورت میپذیرد.

  به طور کلی ساب اول با لقمه سنگ ۳۶ یا ۴۶ انجام میشود این دو سنگ فرق چندانی باهم نمیکنند و تنها تفاوت ان در زبری سنگ ۳۶ نسبت به ۴۶ است،کفساب ساب اول را برای از بین بردن ناخنک یا همان پستی و بلندی انجام می دهد.

  کفساب یا سنگ ساب باید دقت کند که ساب اول را با بالاترین دقت انجام دهد زیرا اهمیت زیادی در ادامه کار دارد.

  ساب دوم در سنگسابی با لقمه سنگ ۶۰ انجام میشود که برای از بین بردن بار یا خط زبر ساب اول مورد استفاده قرار میگیرد.

  پس از ساب دوم کفساب با تعویض سنگ دستگاه وارد فاز سوم شده و لقمه سنگ ۱۲۰ را به کار میگیرد.

  لازم به ذکر است که عملیات بتونه کاری در کفسابی پس از ساب دوم و یا بعد از ساب سوم انجام می پذیرد اما معمولا کفساب بعد از ساب دوم اینکار را انجام می دهد اما برای بتونه کاری سنگ تفاوتی در ساب دوم و سوم وجود ندارد.

   

  • در بتونه کاری دو روش وجود دارد که به اختصار ذکر میکنیم:

  در روش اول کفساب با استفاده از سیمان و چسب بتن، بند بین سنگ و فضاهای خالی را پر می کند ولی امروزه در اغلب مکان ها از روش دوم استفاده میشود.

  در روش دوم کفساب با استفاده از مواد رزین و شل کن مخصوص و مواد سفت کننده، عملیات درزگیری سنگ را انجام می دهد.

  ساب بعدی که کفساب بعد از ساب ۱۲۰ اجرایی می کند ساب ۲۲۰ است که رویه خط ساب سوم را بر میدارد و لقمه سنگ بعدی ۳۲۰ است و سپس ساب زدن با سنگ ۴۰۰ انجام میپذیرد.

  بعد از ساب های ذکر شده در عملیات سنگ سابی یا کفسابی نوبت به لقمه سنگ ۶۰۰ میرسد

  و در نهایت برای شفافیت و درخشندگی و شیشه ای شدن سنگ از لقمه سنگ سیناکس استفاده میشود.

  نکته بسیار مهمی که وجود دارد این است که ساب ایتالیایی برای براقیت و شفافیت سنگ فوق العاده کارساز است، به همین منظور بهترین سنگ های موجود در بازار سنگ هایی تحت عنوان ایتالیایی است.

  میزان ساب خوردن و نیز مدت زمانی که طول میکشد تا کفسابی در حد ایده ال انجام شود بستگی به جنس سنگ دارد،برای مثال کفسابی سنگ موزائیک با گرانیت تفاوت دارد و ساب زدن اصولی تاثیر فراوانی در براقیت و شفافیت هر کدام دارد.

  برای مثال موزائیک را معمولا سه بار ساب میزنند اما گرانیت معمولا بین ۱۰ تا ۱۷ بار ساب میخوردو همین امر نیز بستگی به جنس گرانیت و نحوه فرش شدن ان دارد.

   
  <h2>دستگاه های کفسابی و سنگسابی
  </h2>
  به طور کلی دستگاه های ساب زنی سنگ به چهاردسته تقسیم میشوند:

  • دستگاه کفسابی سه فاز

  این دستگاه معمولا در مناطقی به کار گرفته میشود که علاوه بر دارا بودن برق سه فاز نیاز به قدرت بیشتری برای ساب زدن است،همچنین به کارگیری این دستگاه علاوه بر راحت تر کردن برش ، پرداخت سنگ و کار کفساب،زمان کار و همچنین نتیجه کار ساب زنی را بهینه تر و بهتر میکند.

  • دستگاه کفسابی تک فاز

  دستگاه کفسابی یا سنگسابی تک فاز نیز دقیقا کارکرد دستگاه ساب زنی سه فاز دارد با این تفاوت که از برق معمولی برای راه انداختن ان استفاده میشود و قدرت کمتری نسبت به دستگاه ساب زنی سه فاز دارد و پیش روی کار سنگسابی تا حد زیادی کاهش می یابد.

  • دستگاه ساب پله

  این دستگاه مخصوص کفسابی سنگ پله ساختمان می باشدکه با دومیله ثابت ولی چرخشی در پشت ان، کار ساب زنی پله ها را اجرایی میکند،لازم به ذکر است که دستگاه کفسابی مخصوص پله همان دستگاه تک فاز است اما در ابعاد و کارایی کوچیکتر.

  • دستگاه ساب زنی دستی

  این نوع دستگاه کف سابی و سنگسابی مخصوص ساب زدن کنار دیواره ها و چهارچوب و همچنین برای ساب دیوارهای سنگی مورد استفاده قرار میگیرد.

  تیم کفسابی زرین ساب با دارا بودن بهترین و جدیدترین دستگاه ها در خدمت شما می باشد.

   
  <h3>کفسابی موزاییک</h3>
  از جمله سنگ هایی که در کف پارکینگ،اتاق ها،اشپزخانه،حیاط منازل و ادارات و … استفاده می شود سنگ موزاییک می باشد که علاوه بر ظاهر زیبا ، دارای استحکام و کارایی بالایی است.

  در کف اتاق های معمولا برای پارکت کردن از موزاییک استفاده میشود که از مواد سنگ ریز، سیمان و اب و…تشکیل شده است و در کارخانجاتی در اصفهان، یزد وشهرهای دیگر ساخته می شود.

  موزاییک در ابعاد مختلفی ساخته میشود و اندازه معمول ان ۳۰*۳۰ می باشد که در کف ساختمان های به کار می رود و در انواع برجسته،صاف و شیاردار در بازار موجود می باشد.

  نکته ای که راجب موزاییک وجود دارد این است که باید در هنگام سنگ فرش کردن در انتخاب نوع ان دقت کرد برای مثال در ورودی پارکینگ اغلب از نوع شیاردار استفاده می شود که مانع لیز خوردن افراد و ماشین شود.
  <h3>عملکرد ساب روی سنگ موزاییک</h3>
  کفسابی موزاییک از جمله مواردی است که بسیار مرسوم بوده و از حساسیت کاری بالایی برخوردار است و برای رفع پستی و بلندی ، از بین بردن ظاهر ناپسند و یکسان سازی سنگ از کفسابی استفاده میشود که ظاهر موزاییک را با بالاترین کیفیت باز میگرداند.

  برای کفسابی موزاییک از دستگاه های تک فاز و سه فاز متناسب با شرایط محیط و برق موجود استفاده میشود و کفساب عملیات ساب زدن را طبق موارد ذکر شده انجام می دهد.

  در بعضی واحد های مسکونی از سنگ موزاییک در بیشتر قسمت های از جمله اتاق،اشپزخانه،حال پذیرایی و.. استفاده میشود و مطابق با نظر مشتری ،هزینه و توان و بودجه شخص  عملیات کفسابی موزاییک در ابعاد مشخص انجام میشود.

  به علت ساختار موزاییک ، ساب زدن سنگ با لقمه سنگ های زبر، ۶۰ و ۱۲۰ انجام میشود اما در مواردی مطابق با نوع سنگفرش و میزان پستی و بلندی نیاز به انجام کامل عملیات کفسابی دارد.

  در پارکت کردن کف زمین نیز پرداخت کامل برروی سنگ موزاییک تا لقمه سنگ سیناکس انجام میشود، زیرا کفسابی به منظور پارکت کردن از جمله مواردی است که  نیاز به دقت و ظرافت دارد و نیاز است تا پستی و بلندی کامل برطرف شده و سطح صاف و تخت شود.

   
  <h3>کفسابی گرانیت</h3>
  در بحث کفسابی و سنگسابی گرانیت مطالب زیادی را میتوان مطرح کرد زیرا از خاص ترین سنگ هایی است که استفاده میشود و به دلیل سختی، استحکام بالا و سفت بودن گرانیت ،عملیات کفسابی نیاز به زمان و دقت و همچنین تخصص بالایی دارد.

  علت سخت بودن گرانیت مواد تشکیل دهنده ان می باشد که موجب متمایز بودن ساختار ان نسبت به سنگ های مصرفی دیگر است که در انواع مختلف مانند: گرانیت مرمریت ، گرانیت سبز، گرانیت گل پنبه ای ، گرانیت سیاه و .. موجود می باشد.

  البته لازم به ذکر است که سنگ گرانیت در رنگ های مختلف در بازار یافت میشود، که متناسب با نظر کارفرما و مشتری مورد استفاده قرار میگیرد و در طراحی داخلی نقش به سزایی را ایفا می کند.

  لطافت و زیبایی بالا و استحکام بی نظیر گرانیت باعث شده است که مصرف این سنگ در پله ساختمان ها،پاگردها،مکان های عمومی پر رفت و امد و در اشپزخانه منازل و… استفاده شود.

  کفسابی گرانیت در بین کفساب ها به عنوان سخت ترین کار شهرت دارد اما با انجام درست عملیات کفسابی و سنگسابی کیفیت سنگ گرانیت به بالاترین سطح خود می رسد و با ساب های پی در پی تا صیقل کامل پیش می رود.

  عملکرد ساب روی سنگ گرانیت

  در کفسابی گرانیت ، به علت سفت و سخت بودن سنگ  از ،زبر ساب الماس برای شروع استفاده می شود که این ساب برای لایه بردای سنگ به کار می رود که نیازمند زمان زیادی است.

  بعد از زبرساب بلافاصله الماس ۶۰ مورد استفاده قرار میگیردکه موجب تخت شدن سنگ گرانیت می شود که حتما باید بعد از ساب اول زده شود.

  کفسابی گرانیت با ۱۳ ساب پی در پی انجام میشود تا رنگ و ظاهر سنگ به حالت ایده ال برسد، مراحل ساب زنی به شکل زیر می باشد:

  کفسابی با الماس زبرساب، الماس۶۰ ، الماس ۱۲۰، سنگ ۶۰ ،سنگ ۱۲۰ ، ۲۲۰ ، ۳۲۰ ، ۴۰۰ ، ۶۰۰ ، ۸۰۰ ، بوبوکس که به صورت خشک زده می شود، بوبوکس به همراه اب زده میشود، سیناکس یا فرانکفورت.

  همان طور که ملاحضه کردید گرانیت از جمله سنگ هایی است که برای کفسابی نیازمند زمان و کار زیادی است اما بعد از پایان کار، کیفیت گرانیت به بالاترین حالت می رسد.

برای پاسخ دادن به این موضوع، به سیستم وارد شوید.