معنی اسم مهراد - نوزاد
قابل توجه کاربران محترم:

معنی اسم مهراد

 • سازنده
  موضوع
 • #608888

  Mr.MaHrAD
  کاربر ساده

  مهراد یک نام فارسی است که برای جنس مذکر کاربرد دارد(اسمی پسرانه یا مردانه است) که البته به عنوان نام خانوادگی (نام فامیلی) هم به کار می رود (مانند:جعفر مهراد ، فرهاد مهراد) و نوع آن از نظر دستور زبان فارسی : ساده و دارای صفت و غیر مرکب شناخته می شود و معادل آن در سیستم شماره ای ابجد عدد 250 است.

  اگر حرف اول آن با فتحه خوانده شود (مَهراد) (Mahrad , mahrād ) به معنی بخشنده خوش رو یا زیبا رو ، جوانمرد خوش رو یا زیبا رو یا کسی که صاحب همت و سخاوت است یا کسی که گشاده دل (سخاوتمند و بزرگ خو) است و در عین زیبا رو و یا خوش روست (مَه= به مانند ماه (زیبا رو ، زیبا ، درخشنده) / راد=بخشنده،جوانمرد،کریم،جواد،سخی ،صاحب همت و سخاوت ، فرد گشاده دل یا سخاوتمند).

  اگر حرف اول آن با کسره خوانده شود (مِهراد) (Mehrad, méhrād ) به معنای بخشنده بزرگ ، جوانمرد بزرگ ، یک فرد بزرگ صاحب سخاوت و همت یا یک گشاده دل(سخاوتمند و بزرگ خو)بزرگ ( مِه=بزرگ ، بزرگتر / راد=بخشنده،جوانمرد،کریم،جواد،سخی ،صاحب همت و سخاوت ، فرد گشاده دل یا سخاوتمند).

  حواشی مربوط به معنی کلمه (راد) :

  البته راد معانی بیشتری هم دارد که مورد بحث نیست . متضاد کلمه (راد) ، (سِفله) است و مترادف آن به نوعی (سَخی) به حساب می آید .

  استفاده اسم مهراد به عنوان لقب :

  این اسم به گفته ای یکی از القاب امام زمان(عج) است.

  اشتباهاتی غیر رایج درباره اسم مهراد :

  این اسم به اینگونه هم معنی می شود ( مهر=خورشید ، آد=ای ، که البته (آد) برای نامیدن و ندا دادن به انسان بیشتر استفاده می شود نه اشیاء ) که البته این معنی اصلا رایج نیست و به معنی ندا دادن به خورشید است (ای انسانی که شبیه به خورشیدی ).

  این اسم با فتحه ی ابتدایی (مَهراد) به معنی بخشنده نور همچون ماه هم معنی شده است که رایج و دارای اعتبار چندانی نیست .
  این اسم با فتحه(مَهراد) ، در اندکی از مراجع به عنوان اسمی برای جنس مونث(اسم دختر) یاد شده است که اشتباه است و هر دو نوع این اسم برای جنس مذکر کاربرد دارند(اسم مهراد اسمی پسرانه یا مردانه است ).

  این اسم بسیار زیاد با اسم مهرداد اشتباه گرفته میشود ، به دلیل کم بودن و کم شنیده شدن اسم مهراد .

  افراد مشهور با نام مهراد :

  یکی از مؤلفان دوره ٔ ساسانی است. کتابی به نام بزرگمهربن بختکان نوشته است و آغاز آن بدین مضمون بوده است : لم یتنازع الرأی متنازعان احدهما مخطی و الاَّخر مصیب. (الفهرست ابن الندیم ).

  مهراد آتشی (فارسی: مهراد آتشی؛ زادهٔ ۲۵ فوریهٔ ۱۹۸۶(1986-02-25)) یک بازیکن بسکتبال اهل ایران است.

  مهراد اسدی عیدیوند قهرمان مسابقات موی تای جهان در سالهای 2008 تا 2011 در کشور تایلند و برزیل و دارنده سه مدال طلا و نقره و برنز المپیک که اموال خود را صرف کودکان بی سرپرست کرد.

  مهراد مستوفی راد (مهراد هیدن)، خواننده رپ گروه زدبازی.

  افراد مشهوری با نام خانوادگی (نام فامیلی) مهراد :

  فرهاد مِهراد، خواننده، آهنگ‌ساز و نوازنده پاپ راک اهل ایران

  جعفر مهراد (متولد ۱۳۲۵ در تبریز)، عضو هیأت علمی دانشگاه شیراز، رئیس کتابخانه منطقه ای علوم و تکنولوژی شیراز، رئیس سابق مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و سرپرست سابق پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) می باشد.

  شرکت های معروف با نام مهراد :

  بیمارستان خصوصی مِهراد(Mehrad)(شرکت بهداشتی درمانی مهراد).

  شرکت تولید زیتون ، زیتون پرورده و کنسروی ، ترشی و روغن زیتون مَهراد (Mahrad)(شرکت مَهراد چاشنی)(شرکت صنایع غذایی مهراد چاشنی طوس).

  شرکت مهراد تجارت نوین کالا بین الملل (مهراد کو) که اقدام به واردات، صادرات، تامین و بازرگانی مواد شیمیایی و غذایی و تولید، بسته بندی، فروش و صادرات خشکبار که دفاتری در خارج از کشور همچون کشور استرالیا دارد.

  شرکت تجهیزات پیشرفته مهراد.

  شرکت مهراد پویش طب که اقدام به خرید و فروش ، تهیه و توزیع کلیه لوازمات پزشکی و آزمایشگاهی می کند.

  شرکت توسعه صنایع و بازرگانی مهراد (سهامی خاص)(چاپ مهراد) که اقدام به خدمات چاپ می کند.

  پروژه مجتمع اداری و رفاهی مهراد در شهر کرج.

  شرکت مهراد لاستیک صنعت آریا که اقدام به تولید انواع قطعات پلیمری می کند.

  آمار موجودی افرادی به نام مهراد :

  در حال حاضر تقریباً 2775 نفر با اسم مهراد در قید حیات می باشند (این آمار تا سال 94 می باشد).

برای پاسخ دادن به این موضوع، به سیستم وارد شوید.