دلايل ايجاد ناباروري - نوزاد
قابل توجه کاربران محترم:

دلایل ایجاد ناباروری

 • سازنده
  موضوع
 • #3626

  عسل بانو.
  کاربر ساده


  اطلاعاتتون راجع به اين موضوع رو بگين

Viewing 5 replies - 1 through 5 (of 5 total)
 • نویسنده
  پاسخ‌ها
 • #20272

  مارال و امير
  کاربر ساده

  ناباروري ميتونه دلايل زيادي داشته باشه از جمله استرس،وجود كيست در تخمدانها.بي تحركي،وزن زياد و لاغري بيش از حد.
  بعضي عفونتهاي وازن اگر شديد بشن و بدون درمان باقي بمونن ممكنه باعث تاخير دربارداري بشن
  كه البته همه اين عوامل قابل كنترل هستن.

  #156964

  ني ني لازم
  کاربر ساده

  اگر باردار شدن و داشتن فرزند براي شما و همسرتان به بزرگ ترين مشکل زندگي تان تبديل شده است، بد نيست بدانيد که شما تنها نيستيد. امروزه نزديک به 15 درصد زوج ها به مشکل ناباروري مبتلا هستند. خوشبختانه امروزه راه هاي متعددي براي درمان نازايي وجود دارد.
  نازايي مردان و زنان

  ناباروري وضعيتي است به اين معني که زوجين علي رغم داشتن روابط جنسي در طول يکسال، به مرحله بارداري مادر نمي رسند.

  ناباروري مي تواند از مشکل باروري در يکي از زوجين ناشي شود و يا حاصل ترکيبي از عوامل در هر دو طرف باشد که شروع و يا تداوم بارداري را دچار مشکل مي نمايد.

  خوشبختانه امروزه راه هاي درماني متعدد و البته ايمني وجود دارد که مي تواند زوج هاي بيمار را به آرزويشان يعني داشتن فرزند برساند. اين روش ها مخصوصا شانس بارداري هاي مکرر و البته چندقلوزايي را افزايش خواهد داد.

  علت ها

  براي باردار شدن لازم است در درجه اول فرآيند تخمک گذاري و سپس باروري دقيق انجام شود. براي برخي از زوج ها، مشکل در باروري مي تواند ريشه مادرزادي داشته باشد و يا در برخي ديگر عامل خارجي در فرد مستعد، باعث ناباروري خواهد شد.

  ناباروري زوجين مي تواند ناشي از مشکل يکي از زوجين و يا هر دوي آنها باشد. به طور کلي:

  – در يک سوم موارد، علت ناباروري به مشکل باروري مرد برمي گردد.

  – در يک سوم ديگر از موارد، علت ناباروري به مشکل باروري زن برمي گردد.

  – در ساير موارد، يعني يک سوم ديگر، علت اين مشکل يا ناشناخته است و يا از وجود مشکل در باروري زن و مرد ناشي مي شود.
  ناهنجاري هاي رحم و گردن رحم شامل اختلالاتي نظير باز بودن و يا موکوس گردنه رحم، يا ناهنجاري هايي در شکل و فضاي رحم نيز از دلايل نازايي در زنان است

  دلايل ناباروري در مردان

  ناهنجاري در توليد و يا عملکرد اسپرم ها مي تواند به دليل مشکلات متعددي باشد؛ نظير عدم بيرون آمدن کامل بيضه ها از شکم به طور مادرزادي، اختلالات ژنتيکي، مشکلات باليني نظير ديابت و يا عفونت هايي نظير اوريون.

  بزرگ شدن وريدهاي درون کيسه بيضه (واريکوسل) مي تواند باعث افزايش خونرساني و در نتيجه افزايش حرارت بيضه ها شود. اين افزايش دما مي تواند به تغيير شکل اسپرم ها و کاهش تعداد اسپرم هاي سالم منجر شود.

  مشکل در انتقال اسپرم ها مي تواند به دليل مشکل در روابط جنسي باشد، مشکلاتي نظير زود انزالي، انزال برگشت دهنده (در اين وضعيت، اسپرم ها به دليل وارد شدن به آلت در هنگام اورگاسم به مجاري مثانه وارد مي شوند)، بيماري هاي ژنتيکي خاص نظير فيبروز سيستيک، مشکلات ساختاري نظير بسته شدن و انسداد مجاري بيضه ها و يا آسيب و وارد شدن ضربه به اندام تناسلي مردانه مي توانند با ايجاد مشکل در انتقال اسپرم، به ناباروري در مردان منجر شوند.

  مواجهه بيش از حد با عوامل محيطي خاص نظير آفت کش ها و ساير ترکيبات شيميايي و راديواکتيو و يا سابقه درمان هاي خاص نظير مصرف استروئيدهاي آنابوليک و يا سوء مصرف حشيش، مواجهه مکرر با گرما نظير حمام بخار و سونا (با افزايش دماي بدن) مي تواند توليد اسپرم ها را دچار اختلال کند.

  آسيب هاي ناشي از سرطان و درمان آن، نظير پرتودرماني و شيمي درماني مي تواند توليد اسپرم ها را دچار اختلال کند و البته در بسيار از موارد اين آسيب ها بسيار شديد خواهد بود.

  علاوه بر شيمي درماني و پرتودرماني، برداشتن بيضه ها به دليل سرطان نيز قطعا مي تواند به ناباروري در مردان منجر شود.
  نازايي مردان و زنان

  دلايل ناباروري در زنان

  اختلالات تخمک گذاري که مانع آزادشدن تخمک از تخمدان ها مي شود.

  اختلالات هورموني نظير سندرم تخمدان پلي کيستيک (شرايطي که در آن ترشح هورمون هاي زنانه در يک خانم کاهش يافته و هورمون تستوسترون بيشتري ترشح مي شود)، و هيپر پرولاکتينمي يا ترشح زياد هورمون پرولاکتين (هورمون محرک توليد شير در سينه هاي مادر) مي تواند به مشکل باروري خانم ها منجر شود.

  ساير عوامل مي تواند شامل ورزش بيش از حد، اختلالات غذاخوردن، آسيب و يا تومورها باشد.

  ناهنجاري هاي رحم و گردن رحم شامل اختلالاتي نظير باز بودن و يا موکوس گردنه رحم، يا ناهنجاري هايي در شکل و فضاي رحم نيز از دلايل نازايي در زنان است.

  توده هاي خوش خيم در ديواره رحم (فيبروم رحم) از مشکلات شايع در خانم ها است که در موارد کمي مي تواند با ايجاد انسداد در لوله هاي رحمي، دليل ناباروري در زنان باشد. در بيشتر موارد فيبروم ها با تغيير شکل فضاي داخلي رحم، مانع جايگزيني سلول تخم در رحم مي شوند.

  آسيب و يا انسداد لوله هاي فالوپ (لوله رحمي) که مي تواند ناشي از التهاب لوله هاي فالوپ باشد نيز از علل نازايي زنان است. اين التهاب مي تواند به دليل بيماري هاي التهابي لگن، مخصوصا عفونت هاي تناسلي ناشي از مراقبت هاي جنسي ايجاد شود.
  بيماري هاي غده تيروئيد شامل پرکاري و کم کاري تيروئيد، با ايجاد اختلال در سيکل هاي قاعدگي ماهانه مي تواند به ناباروري در خانم ها منجر شود

  اندومتريوز نيز از علل نازايي است و زماني رخ مي دهد که بافت داخلي رحم در خارج آن رشد کند. اين اختلال اغلب به ناهنجاري هاي تخمدان ها، رحم و لوله هاي فالوپ منجر خواهد شد.

  نارسايي اوليه تخمدان ها که منوپوز يا يائسگي زودرس نيز ناميده مي شود، زماني اتفاق مي افتد که تخمدان ها کم کار شده و قاعدگي قبل از چهل سالگي متوقف شود. برخي شرايطي که به اين يائسگي زودرس منجر مي شوند شامل بيماري هاي سيستم ايمني، درمان هاي شيمي درماني و راديوتراپي و نيز سيگار کشيدن هستند.

  بيماري هاي غده تيروئيد شامل پرکاري و کم کاري تيروئيد، با ايجاد اختلال در سيکل هاي قاعدگي ماهانه مي تواند به ناباروري در خانم ها منجر شود.

  بيماري هاي مرتبط با بلوغ و فقدان قاعدگي (آمنوره)، بيماري سلياک يا همان عدم تحمل گلوتن، بيماري کوشينگ، کم خوني داسي شکل، بيماري هاي کليوي و ديابت نيز مي توانند بر باروري زنان تاثير بگذارند.

  ناباروري موقتي مي تواند نتيجه مصرف بسياري از داروها مخصوصا داروهاي ضدبارداري و هورموني باشد. در بيشتر موارد، مخصوصا در مواردي که دارو تحت نظر پزشک معالج مصرف شود، با توقف مصرف دارو قدرت باروري به فرد باز خواهد گشت.

  #224802


  کاربر ساده

  دکتر فاطمه ياري استرس را شايع‌ترين عامل ناباروري در کشور دانست و اظهار کرد: استرس از جمله شايع‌ترين عوامل ناباروري در جامعه محسوب مي‌شود؛ متاسفانه پيشرفت تکنولوژي چندان هم به نفع بشر نبوده است و با شدت گرفتن مشکلات خانوادگي و اجتماعي، ناباروري هم در افراد زياد شده است و چه بسا بيماراني به ما مراجعه مي‌کنند که به دليل اظطراب و استرس دچار ناباروري شده‌اند.

  وي آلودگي هوا را از عوامل شايع ديگر ناباروري دانست و افزود: آلودگي هوا در ناباروري نقش بسزايي دارد، آلودگي محيط زيست بر روي عملکرد تخمدان خانم‌ها نيز اثرگذار است.

  ياري، در ادامه افزود: امروزه اشتغال خانم‌ها نسبت به ساليان قبل بسيار زياد شده است و چون در معرض آلودگي هوا و استرس ناشي از کار و محيط بيرون از منزل قرار مي‌گيرند بنابراين مي‌توان گفت که ريسک اين دسته از افراد جدا از عوامل ديگر باروري، به نابارور شدن بيشتر از ساير خانم‌هاي خانه‌دار است.

  اين متخصص سلامت باروري تصريح کرد: برخي از خانم‌ها به دليل اشتغال يا مسائل ديگر به غذا‌هاي ناسالم و آماده روي آورده‌اند که همين عامل در نابارور شدن آن‌ها تاثير گذاشته است؛ توصيه ما اين است از مواد غذايي حاوي آنتي اکسيدان‌ها و سبزيجات، و ويتامين‌هاي C، D و E استفاده شود.

  عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي استان لرستان، به ناباروري در رانندگان آقا اشاره کرد و گفت: مرداني که به طور دائم رانندگي مي‌کنند، بيشتر در معرض ناباروري قرار دارند.

  ريسک ناباروري در خانم‌هاي ورزشکار حرفه‌اي زياد است

  وي ريسک ناباروري را در خانم‌هاي ورزشکار حرفه‌اي و سنگين وزن بيشتر دانست و اظهار کرد: خانم‌هايي که ورزش حرفه‌اي و سنگين انجام مي‌دهند ريسک ناباروري در آن‌‌ها بيشتر است .
  سينا

  #31175


  کاربر ساده

  امروزه يکي از مشکلات اکثر خانم ها چاقي و اضافه وزن است. کمتر خانمي بر اين باور است که چاقي مي تواند باعث ناباروري شود اما اين موضوع از نظر علمي کاملا به اثبات رسيده است. مطالعه هاي متعدد نشان داده ، زناني که اضافه وزن دارند يا چاق هستند در مقايسه با زناني که وزن طبيعي دارند، مدت زمان بيشتر و دشوارتري را براي باردارشدن سپري مي کنند. به علاوه پس از باردارشدن نيز احتمال ناموفق بودن بارداري در آنها بيشتر است. اضافه وزن در مردان و زنان منجر به افزايش ميزان هورمون ها در بدن مي شود و هورمون ها نيز فرآيند باروري را تحت تاثير قرار مي دهند.

  در گفت وگو با دکتر ابوالفضل مهدي زاده، استاد دانشگاه علوم پزشکي تهران توضيحات بيشتري را در اين زمينه جويا شديم:
  آقاي دکتر! اين موضوع صحت دارد که چاقي ناباروري مي آورد؟

  بله، اضافه وزن باعث افزايش ميزان هورمون ها در بدن مي شود و هورمون ها نيز فرآيند باروري را تحت تاثير قرار مي دهند. ترشح غيرطبيعي هورمون ها مي تواند تاثيرات منفي بر توليد تخمک داشته باشد. در زنان، وزن زياد باعث افزايش توليد انسولين مي شود که عامل نامنظم شدن تخمک گذاري است.

  همچنين بين چاقي، افزايش توليد انسولين و ناباروري ارتباطي وجود دارد که به اين همراهي نشانگان تخمدان پلي کيستيک گفته مي شود. به عبارت ساده تر در خانمي که چاق است، سيستم هورموني از سيکل منظم خارج مي شود و فرد مقاومت انسوليني پيدا مي کند و تخمک گذاري قطع مي شود. با چاق ترشدن خانم ، ميزان هورمون هاي مردانه بالاتر مي رود، فرد جوش مي زند و مشکلات بسياري از جمله تخمدان پلي کيستيک پيدا مي کند. مطالعه هاي جديد نشان داده خانم هايي که تخمدان پلي کيستيک دارند و وزن کم مي کنند، خودبه خود باردار مي شوند.

  چند وقت قبل از باردارشدن بايد براي کم کردن وزن اقدام کرد؟

  خانمي که وزن بالا دارد، بايد ? تا ? ماه قبل از بارداري با رژيم گرفتن، وزن خود را پايين بياورد. اگر BMI بالاي ?? بود نيز نياز به جراحي است. به خانمي که تحت جراحي قرار مي گيرد، توصيه مي شود فورا باردار نشود اما خانمي که با رژيم و ورزش لاغر مي شود مي تواند به سرعت بعد از کاهش وزن باردار شود در طول بارداري نيز با توجه به شرايط فرد مکمل هاي مورد نياز تجويز خواهد شد.

  #609756

  مامان عرفان
  کاربر ساده

  داخل سایت کودک تک خواندم که دانشمندان ثابت کردند که مصرف شیر کم چرب و کلا فراورده های لبنی کم چرب باعث نازایی می شود. قبل از اینکه برای بارداری اقدام کنید؛ محصولات کم چرب مصرف نکنید.لینکش را پیدا نکردم که براتون بذارم.

  👶🏻

Viewing 5 replies - 1 through 5 (of 5 total)

برای پاسخ دادن به این موضوع، به سیستم وارد شوید.